بانیون که در اصطلاح عموم قوزک شست پا نامیده میشود، معمولا در اثر التهاب و برجستگی مفصل انگشت شست ایجاد می شود. این برجستگی در اثر تغییر راستای مفصل شست و یا ایجاد یک استخوان دیگر اتفاق می افتد. در بیشتر موارد، تغییر راستای این مفصل با انحراف انگشت شست همراه است (هالوكس ولگوس). بانیون به مرور زمان پیشروی میکند و بعضا موجب درد، قرمزی و سوزش می شود.

علت
بانیون علت مشخص و دقیقی ندارد اما معمولا ارثی است و یا در اثر سایر دفرمیتی ها (انحرافها) و يا آرتروز ایجاد میشود. همچنین استفاده از کفشهای نامناسب در تشدید بانیون تاثیر به سزایی دارد و میتواند موجب درد و التهاب بیشتر در این ناحیه شود. پرونيشن زياد پا (انحراف پا به سمت داخل) نيز ممكن است در ايجاد بانيون تاثيرگذار باشد. از علل دیگر بانیون که کمتر شايع است، میتوان به تروما و ناهنجاری های عصبی عضلانی اشاره کرد. وجود فشار بيش از حد نرمال در اين ناحيه، آرتروز
تحقيق ها نشان میدهد که بانیون در خانمها ۱۰ برابر بیشتر از آقایان اتفاق می افتد و استفاده از کفش های نوک تیز، پنجه باریک و پاشنه بلند، ريسك ابتلا به بانیون را افزایش میدهد.

علائم و نشانه ها
بانيون در بعضی موارد با پا درد همراه است. قرمزي و سوزش نواحي اطراف شست، پينه و يا ميخچه در برخي افرادي كه بانيون دارند مشاهده ميشود. اگر فرد در انگشت دچار آرتروز باشد، احتمال دارد كه در اثر بانيون، نتواند انگشت شست خود را به راحتي حركت دهد.
نوع ديگري از بانيون وجود دارد كه به آن بانيون تيلور مي گويند. اين نوع بانيون در كنار انگشت كوچك ايجاد شده و معمولا ارثي است. در اين بانيون، سر استخوان متاتارسال پنجم به سمت بيرون آمده و انگشت كوچك به داخل منحرف مي شود. نشانه هاي و علائم اين بانيون تيلور نيز همانند بانيون كنار شست مي باشد.

درمان
براي كاهش موقت درد ناشي از بانيون، استراحت، كمپرس يخ، استفاده از كفش مناسب و حجيم توصيه ميشود. همچنين بعضي ورزشهاي كششي مثل بلند كردن مداد توسط انگشتان پا در تقويت عضلات اين نواحي موثر است. ميتوانيد براي كشش در اين ناحيه از يك كش يا تكه اي پارچه كمك بگيريد و دور انگشتان شست خود ببنديد. سپس سعي كنيد دو انگشت را از هم دور كنيد.
از آنجايي كه احتمال پيشروي اين عارضه وجود دارد، لازم است از پيشرفت آن جلوگيري كرد. در وهله اول بايد پوشيدن كفشهاي تنگ، نوك تيز و پاشنه بلند را كنار گذاشت. در مرحله بعدي، استفاده از يك كفي طبي كه مخصوص شخص طراحي شود و فشار متمركز را از زير اين ناحيه بردارد، از پيشروي اين عارضه جلوگيري ميكند و تا حدي خوبي درد را كاهش ميدهد. فراموش نكنيد كه كفي طبي به همراه كفش مناسب براي شما كارآمد خواهد بود.
راه حل نهايي براي از بين بردن بانيون، جراحي است. اين عمل جراحي، نسبتا سخت و دردناك است و در آن جراح يا با تغيير راستاي استخوان شست، يا برداشتن بانيون از مفصل و يا تعويض مفصل آسيب ديده، بانيون را از بين ميبرد. لازم به ذكر است كه احتمال برگشت پذيري پس از چند سال جراحي، وجود دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *