پاي پرانتزي (Genu Varum)
در اين بيماري پاها شكلي پرانتزي و زانوها حالتي قوسي دارند كه ممكن است به سمت داخل چرخيده باشند. معمولا اين شكل پرانتزي در استخوان هاي ران و ساق پا وجود دارد؛ اما در برخي موارد ممكن است بيشتر در قسمت استخوان ساق پا مشاهده شود. در نوزادان تازه متولد شده اين حالت به صورت طبيعي وجود دارد و تا دو سالگي كاهش مي يابد. اما اگر پس از آن ادامه يابد و بر اثر عادت های غلط در نشستن و …، ميزان پرانتزي بودن بيشتر شود، بايد درمان هايي جهت اصلاح اين عيب صورت گيرد. درمان هاي غير جراحي مانند استفاده از كفي ارتوپدي و ورزش هاي اصلاحي معمولا تا پيش از اتمام سن رشد موثر هستند؛ اما اگر درماني صورت نگيرد، پس از سن رشد مي توان با استفاده از كفي ارتوپدي و بريس زانو از پيشروي آن و دردهاي احتمالي جلوگيري كرد و براي درمان قطعي احتمالا نياز به عمل جراحي است. بنابراين استفاده از كفي ارتوپدي در سن رشد به درمان اين بيماري بسيار كمك خواهد كرد. به علاوه پس از سن رشد نيز از پيشرفت بيماري و دردهاي احتمالي و بروز عارضه هاي مرتبط جلوگيري خواهد كرد.
علل:
ممكن است اين عارضه به صورت مادرزادي باشد و يا بر اثر بيماري هاي متابوليك استخوان، عادت هاي غلط در زندگي روزمره، استفاده از كفش هاي نامناسب و انجام ورزش هاي نامناسب ايجاد شود. آرتروز مي تواند اين بيماري را ايجاد و يا آن را تشديد كند. همچنين در صورتي كه استخوان هاي پا دچار شكستگي شوند و ترميم به درستي صورت نگيرد ممكن است پا دچار تغيير شكل گردد.
نحوه ي تشخيص:
تشخيص اين بيماري با انجام معاينه ي پزشكي و يا انجام راديولوژي امكان پذير است.
عوارض:
اشكال در راه رفتن، درد در نواحي پا، زانو، لگن و تغيير شكل ساير اندام ها
درمان:
پيش از سن رشد، درمان توسط كفي ارتوپدي به همراه ورزش هاي كمك كننده صورت مي گيرد. در بزرگسالان درمان قطعي وجود ندارد، اما با استفاده از كفي هاي ارتوپدي مي توان پيشرفت بيماري را كند و يا متوقف نمود. راه حل نهايي جهت درمان، عمل هاي جراحي به روش هايي از قبيل استئوتومي مي باشد كه گاهي با عوارض احتمالي همراه است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *