هر بیمار دیابتی باید بداند که چگونه هر روز از پای خودش مراقبت کند. نوروپاتی یا صدمه به اعصاب پا باعث میشود چنانچه آسیبی به پای شما وارد شود آن را احساس نکنید. و به این علت زخم و عفونت پا بدون علایم هشدار دهنده ایجاد و گسترش پیدا میکند. از طرفی کاهش جریان خون در عروق پا باعث تاخیر در بهبود زخم میشود. و در صورت عدم پاسخ به درمان خطر از دست دادن پا وجود دارد. با پوشیدن کفش مناسب و استفاده از کفی های مناسب داخل کفش از ایجاد زخم پا جلوگیری کنید.

هرگز پابرهنه راه نروید. همیشه قبل از پوشیدن کفش داخل آن را چک کنید که پارگی یا تیزی نداشته باشد و یا جسم خارجی داخل آن نباشد. صندل، کفش های نوک تیز و پاشنه بلند و کفش های پلاستیکی نپوشید. همیشه جوراب بپوشید. بهتر است جوراب دوخت برجسته و یا تاخوردگی نداشته باشد.

هر شب پاهای خودتان را چک کنید و مراقب هرگونه زخم، قرمزی، تورم و عفونت ناخن های خود باشید. چنانچه این مشکلات بیشتر از ۲۴ ساعت باقی بماند باید به پزشک مراجعه کنید. چنانچه مشکلی برای دیدن کف پای خودتون دارید از آینه استفاده کنید.

قبل از حمام و یا شستشوی پا، گرمای آب را با استفاده از دماسنج و یا آرنج خود تان چک کنید تا آب داغ نباشد. درجه آب باید بین ۳۲ تا ۳۵ درجه سانتی گراد باشد. آب داغ می تواند به پوست صدمه بزند. پای خودتان رو داخل لگن آب نذارید. چرا که خشکی و پوسته پوسته شدن پا را بیشتر می کند و به دنبال آن امکان عفونت پا بیشتر می شود. مطمئن شوید که پاهایتان را کاملا خشک کردید و این کار رو با ملایمت انجام دهید. لای انگشتان پاهایتان را کاملا خشک کنید. به رویه و کف پا روغن زیتون بزنید تا همواره نرم باشد. ولی مراقب باشید که لای انگشت ها را چرب نکنید.

پوست کف و کناره پا در اثر تماس مداوم با کفش سفت و ضخیم می شود و در محل برجستگی های استخوانی میخچه ایجاد می شود. برای درمان میخچه با پزشک خودتان مشورت کنید. هرگز از مواد شیمیایی و چسب های مخصوص برای از بین بردن میخچه استفاده نکنید. زیرا امکان عفونت و زخم در پا را زیاد می کند.

ناخن ها را هر هفته و به شکل کاملا افقی و صاف بگیرید. نقاط تیز ناخن ها را به ملایمت و با کمک سوهان ناخن صاف کنید. چنانچه ناخن ها ضخیم و زرد شده باشد یا داخل پوست شده باشد باید به پزشک مراجعه کنید.

از کیسه آب گرم، پتوی برقی و حوله داغ برای گرم کردن پاها استفاده نکنید.

قند خون خودتان را با رژیم غذایی و ورزش روزانه و  مصرف دارو در حد تعیین شده نگه دارید تا صدمه به عصب های پا را کاهش دهید.

مراقبت روزانه از پا، پوشیدن کفش مناسب و معاینه سالیانه توسط پزشک میتواند صدمه به پا را کاهش دهد و از ایجاد زخم و عواقب ناشی از آن جلوگیری کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *