آرتروز يكي از شايع ترين انواع التهاب مفاصل است كه غضروف مفصلي و بافت استخواني را  درگیر  مي­كند. احتمال ابتلا به آرتروز با افزايش سن بيشتر ميشود كه اين امر به دليل اختلال در روند ترميم و گردش خون نامناسب مي­باشد. فعاليت هاي روزمره جراحت ها و آسيب هاي كوچكي به مفاصل وارد مي­كند. لذا روند ترميم در تمامي مفاصل سالم و بافت هاي مفصلي ،‌ بطور روزانه در جريان است. با اين حال روند ترميم در برخي از افراد با اختلال روبرو مي­شود. علت ممكن است شدت آسيب وارده و يا مشكل در روند ترميم باشد. در اين حالت آرتروز كم كم شكل مي گيرد. غضروف در مفصلي كه دچار آرتروز شده، ‌آسيب ديده و ساييده مي­شود،‌ همچنين تغييراتي نيز در بافت استخواني زير غضروف ديده ميشود و معمولا زائده هاي استخواني در دو انتهاي سطح مفصلي رشد مي­كنند.

شدت آرتروز در افراد متفاوت است،‌در بعضي خفيف بوده و بدون پيشرفت باقي مي­ماند و در برخي ديگر پيش رونده است،‌ همچنين شدت آن با شرايط آب و هوايي تغيير مي­كند. براي مثال درد هاي ناشي از آن در ماههاي گرم سال بهتر است. هر مفصلي ميتواند مبتلا به آرتروز شود ،‌هر چند كه آرتروز مفاصل زانو،‌ انگشتان دست،‌ شست و مهره هاي كمري شايع تر است. در اغلب افراد آرتروز ممكن است بي علامت باشد و تنها در عده اي براي زندگي فرد مشكلاتي ايجاد ميكند.

آنچه ميتواند در درمان آرتروز موثر واقع شود شامل تغيير شيوه زندگي،‌ استفاده از مواد غذايي مورد نياز بدن و ورزش و كاهش وزن است. همچنين وسايل كمكي همچون كفي طبي ، بريس هاي زانو و چسب هاي كششي ميتواند موثر واقع شود. افرادي كه آرتروز دارند بايد در سبك زندگي خود تغيير حاصل كنند ‌،از راه پله ها و سطوح شيب دار كمتر استفاده كنند. اجسام سنگين را بلند نكرده و از سرويس هاي بهداشتي فرنگي استفاده كنند،‌ همچنين نرمش هاي كششي و تقويتي را نيز به فعاليت هاي روزمره خود اضافه كنند.

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *