انگشت چنگكي به حالتي گفته مي­شود كه انگشت در قسمت مياني و انتهايي منقبض مي­شود و ممكن است به فشار و درد منجر شود. ليگامان‎ها و تاندون‌ها در اثر اين انقباض باعث مي­شوند كه مفاصل انگشتان به سمت پايين خم شوند. انگشت چنگكي ممكن است كه در هر انگشتي ايجاد گردد به غير از انگشت شست پا. در اثر اين حالت، احساس ناراحتي در قسمت فوقاني انگشت كه به كفش ساييده مي­شود و نيز قسمتي كه زير پا به كفش فشره مي­شود وجود دارد. انگشت هاي چنگكي بر اساس قابليت حركت مفاصل انگشتان تقسيم بندي مي­شوند.

دو نوع وجود دارد: در نوع اول كه انعطاف پذير ناميده ميشود فرد با اراده و دست خود ميتواند انگشت را به حالت اوليه برگرداند،‌ اما در حالت انعطاف ناپذير اين موقعيت وجود نداشته و از اين رو فرد دچار درد و مشكلات شديدتري مي­شود.

انگشت چنگكي معمولا در اثر عدم تعادل در ماهيچه‌ها بوجود مي­آيدكه منجر مي‌شود كه ليگامان ها و تاندون ها به صورت غير طبيعي جمع شوند. در نتيجه آن انگشت ها به سمت پايين متمايل مي‌گردد. عوامل به وجود آورنده انگشت چنگکی متنوع هستند: انگشت چنگکی می‌تواند مادرزادی باشد و یا می‌تواند به علت آرتروز، قوس زیاد کف پا، فشار بانیون به انگشت‌های پا و یا کفش تنگ به وجود آید.

انگشت چنگکی علاوه بر ناخوشایند بودن می‌تواند منجر به مشکلاتی در پا مانند زخم و پینه نیز شود.

دکتر در حین معاینه فیزیکی می‌تواند انگشت چنگکی را تشخیص دهد و نحوه درمان این مشکل را با توجه به شدت این بیماری تعیین کند.

اگر قوس زیاد پا عاملی برای ایجاد انگشت چنگکی در پای شما شده است و یا در اثر انگشت چنگکی پای شما دچار میخچه و یا پینه و بانیون شده است، کفی طبی می‌تواند به بهتر شدن وضعیت پای شما کمک کند.

اگر شرایط انگشت چنگکی پای شما وخیم است و شما نمی‌توانید انگشت پای خود را خم کنید، جراحی آخرین گزینه برای درمان پای شما می‌باشد.

در مقابله با اين حالت استفاده از كفش هاي مناسب مي‌تواند تاثير بسزايي داشته باشد. وقتيكه يك كفش انتخاب مي­كنيد اطمينان حاصل كنيد كه قسمت toe box  آن بلند و جا دار باشد و بتواند تا با انگشتان پا تطبيق پيدا كند همچنین کفش باید حداقل ۲-۳ سانتی متر پاشنه داشته باشد. استفاده از اسپيلنت هاي مخصوص انگشتان چكشي نيز همچنين ميتواند مفيد باشد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *