در اثر عواملي مثل قوس كم يا زياد كف پا، كوتاهي عضلات پشت ساق و ساير عوامل، ليگامان زير پاشنه كشيده شده و جراحت ريزي در آن ايجاد مي‌شود. بدن در واكنش به اين جراحت و براي ترميم، با ايجاد كلسيم در آن ناحيه، يك توده­ي استخواني ايجاد ميكند كه به آن خار پاشنه مي‌گویند. خار پاشنه­اي كه در پشت پاشنه ايجاد ميشود، معمولا با التهاب مفصل آشيل همراه است و هنگام راه رفتن درد زيادي ايجاد مي‌كند؛ همچنين خار پاشنه­‌اي كه در زير پاشنه ايجاد مي‌شود، با برخورد پاشنه با زمين دردناك مي‌شود.

علل

راه رفتن غيراستانداردي كه فشار زيادي روي پاشنه مي آورد

دويدن و راه رفتن روي سطوح سخت

كفش هاي تنگ و نامناسب كه فشار زيادي بر پا وارد ميكند

اضافه وزن

قوس زياد يا صافي كف پا

افزايش سن كه موجب كاهش انعطاف ليگامال كف پا و كاهش توده چربي زير پاشنه ميشود

ايستادن طولاني مدت در طول روز

تغييرات هورموني در خانمها

نشانه ها

خار پاشنه بعضا با درد همراه است و هنگام دويدن تشديد مي‌شود. افرادي كه اين درد را تجربه كرده اند مي‌گويند صبحها هنگام بيدار شدن از خواب و با اولين قدم، احساس فرورفتن يك چاقو يا سوزن به پاشنه را دارتد و همچنين در زمان بلند شدن پس از ايستادن طولاني مدت نيز مجددا چنين دردي اتفاق مي افتد. علت اين درد، خود خار پاشنه نيست و جراحت بافت نرم اطراف آن مسبب اين درد است.

درمان

استفاده از كمپرس يخ و مسكن براي تسكين درد ناشي از خار پاشنه و كاهش التهاب موثر است. اما درمان اين عارضه با روش‌هايي از جمله فيزيوتراپي، به ويژه شاك ويو امكان پذير است. انجام برخي ورزش­ها و تمرينات كششي مي‌تواند از بروز مجدد خار پاشنه جلوگيري كند. همچنين استفاده از تجهيزات ارتوپدي مثل كفي طبي براي كاهش درد اكيدا توصيه مي‌شود و در پيشگيري از ابتلاي مجدد به اين عارضه كمك شاياني مي كند.

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *